CESTA ČLOVĚKA ŽIVOTEM NENÍ PŘÍMÁ ANI ROVNÁ ...

Předporodní příprava

Téma předporodní přípravy je mimořádně komplexní a rozsáhlé. Všechna tady uvedená témata jsou spolu úzce svázána, proto je pro snadnější orientaci a k lepšímu porozumění, tento oddíl rozdělen do několika podkapitol s provázanými odkazy. Čtenář si pak v obsahu může najít téma, které jej nejvíc zajímá a přejde na ně odkazem.
ostatně - někteří čtenáři čtou knihy zásadně od prostřed ...

 

 

OBSAH:

 

ŽENA KDYŽ RODÍ SVÉ PRVNÍ DÍTĚ - NENÍ PRVORODIČKA
2000 LET PATRIARCHÁTU
ŽENA A JEJÍ MENSTRUACE
MUŽ - OTEC
PRENATÁLNÍ OBDOBÍ
KONCEPCE PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY
OTEC MIMINKA U PORODU
ZAČÁTEK PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY
DALŠÍ SEZENÍ PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY
MATKA SE PŘIPRAVUJE NA POROD
POROD
DÍTĚ V PRVNÍCH 6 TÝDNECH ŽIVOTA
KOMPLIKACE V TĚHOTENSTVÍ, U PORODU, PO PORODU
NECHÁPU CO TO NAŠE DÍTĚ DĚLÁ?
20 LET PO PORODU
ZÁVĚR



ÚVODNÍ POHLED NA TÉMA

Po zkušenostech se zátěžovými tématy v regresních terapiích se nabízí otázka, jak se různým zátěžím vyvarovat – jak preventivně působit, aby život člověka nebyl "příliš zatěžující", nebo dokonce jeden veliký balík omezení, těžkostí a nemocí?

Nechám na čtenářích samotných, aby si každý procítil, co sám považuje ve svém životě za zátěže či těžkosti a co je pro koho již nemoc.


Jak může předejít člověk takové zátěži?

Když už máme jakési povědomí, jak probíhá život z pohledu duchovního - je vůbec možné již od začátku života řídit zátěže člověka a tím jeho spokojený život?
ANO i NE.
Odpověď je to na první pohled asi trochu šalamounská, ale podívejme se dál.

Hned v úvodu bych podotkl, že člověk sám svůj život nedokáže od samotného začátku (od zrození) zcela ovlivnit, ALE ...
RODIČE dítěte mohou svým každodenním počínáním své dítě alespoň více nezatěžovat již v počáteční fázích života a dokonce i v prenatálním vývoji a u porodu.


Zrození malého človíčka je připravováno u maminky v bříšku - v čase od zplození až po porod. V regresních terapiích se však ukazuje, že právě toto jsou dvě poměrně komplikovaná období v životě člověka. A se zátěžemi získanými v těchto 9 měsících pak človíček musí vykročit na tento svět.

Ptáte se proč právě v těhotenství vznikají zátěže? Jak je to možné? Vždyť je tolik péče o těhotné ženy a jejich životosprávu ... miminko je u maminky velice dobře chráněno a těhotné ženy procházejí tolika odbornými vyšetřeními.
Ano, je to tak. Ale protože i miminko v bříšku u maminky má již svoje vnímání a jeho psychika vnímá mimořádně citlivě VEŠKERÉ DĚNÍ OKOLO - jako zátěž vnímá miminko i velmi jemné a sotva postřehnutelné neharmonie. Každý rodič má jistě rád své dítě, a udělal by pro něj vše.
Jak tedy pro dítě udělat to, co je nejsprávnější a nejcitlivější pro jemnou, vnímavou psychiku? Jak nevnášet do života dítěte první neharmonie?

Toto jsou velmi časté otázky klientů a tato témata se prolínají celou předporodní přípravou.
Vycházím tu z výsledků praxe provedených regresních terapií a z práce analýz těhotenství a porodu se ženami.


Pravda, někdy může být pro někoho VELMI TĚŽKÉ už i jen třeba připustit, že se dřív něco dělalo špatně. Ale vývoj lidstva neustále hledá nové cesty jak dělat věci jinak - nově. Tento pokrok může být pro někoho podvědomě tak obrovská porce práce, že je pak obtížné takovou změnu už jen začít.
Pak jakousi setrvačností jde člověk dál ve staré šabloně a k žádné změně se ani nedostane.
ANEBO ...

... někdo jiný se ke zjištěným skutečnostem postaví čelem, uvědomí si situaci v celé šířce a vloží své úsilí do změn, kterými některé dogmaticky ustavené používané šablony ve svém životě začne měnit. Za určitou dobu se v jeho životě, životě rodiny a společenství ukážou výsledky. A pro takové lidi může být vidina provedené změny silnou motivací a poté i veliké naplnění.
Současně si však přiznejme, že takových přežitých šablon v životě každý "pár" máme.



Pro názornost tu uvedu jedno poměrně silné téma.
V době řekněme 600 – 800 – 1000 let nazpět, když se rodičům narodilo v rodině jako třetí dítě dívka, tak je otec vzal, odnesl je do lesa a ... nechal je tam na pospas.

Z tohoto drsného příkladu ale máme hodně co usuzovat - co se za oněch zmiňovaných 1000 let změnilo. Jistě mnoho zažitých vzorců se asi změnilo a proto se typický dnešní člověk chová už jinak. Muselo však proběhnout v myslích mnoha generací lidí spousta myšlenek a musela být projevena i silná vůle a úsilí něco změnit! A tak se změnila i celá společnost. V tomto bodě se vyloženě nabízí pohled, který rezonuje s potraty v dnešní době, jako velmi kontroverzní téma (a v mnoha zemích naprosté tabu).

A s tímto tématem souvisí unikátní projekt - program baby boxů (Čech Ludvík Hess je jejich duchovním otcem). Tyto jsou v pohledu 10 století nazpět jakési moderní odkladiště nechtěných dětí – kam "zodpovědné" maminky 3. tisíciletí odloží své miminko a ... ostatní starejte se ...
Ty "jinak zodpovědné" maminky svá miminka odkládají již přímo do kontejnerů na komunální odpad.

Z tohoto příkladu vývoje můžeme leccos vyčíst, ale myslím, že je možné něco predikovat – nebo alespoň si lehce představit, jak ASI bude vypadat péče o děti za 500 - 1000 let. Nabízí se myšlenka, že ta péče bude posunuta ještě blíž k samotnému zplození a tak se bude intenzivněji pečovat dítě ještě v prenatálním vývoji. A je možné si asi také představit, že se bude řešit i otázka zplození nového života. Je to již možné cítit - že jakýsi směr péče o plod ještě nepočatý bude nabývat na významu. A v té době se pravděpodobně začne pečovat mentálně o psychiku nenarozené bytosti. Tolik ohlédnutí v čase dozadu a dopředu.

Z uvedeného však jasně vyplývá, že se s vývojem celého lidstva mění i postoj lidí v péči o nový život!
Je na každém z nás, jak sám změní v rámci svých možností a společenských zvyklostí zažité a mnohdy již překonané vzorce chování v rodu, ve společnosti ... a tím může vývojově hodnotnějším způsobem působit na nový – rodící se život. Tady vidím cestu jak se lidstvo posouvá k vyšším vývojovým úrovním.


Celá předporodní příprava je více o citlivém vnímání člověka a nacítění aktuální situace. Myšlení a racionální vědění je u tohoto tématu hodně v pozadí!



Uvedu tu další ze zažitých šablon.
Slyšel jsem tvrzení, že umělé kojenecké mléko (jakýchkoli značek na trhu) je lepší, než mléko z prsu matky.
PROČ?
Protože na krabici je jasně uvedeno, co takové mléko obsahuje a v jakém množství – na rozdíl od mléka mateřského - tam nevíme "nic".

Opravdu nevíme nic?
Kdyby už nikde jinde, tak právě v této věci by bylo dobré se spolehnout na naši matku přírodu a přirozený vývoj matky v těhotenství. Pak mateřské mléko z prsu matky by mělo být "na míru" právě pro její miminko.
SAMOZŘEJMĚ s náležitou péčí o stravu těhotné ženy, její rodinné zázemí a to v průběhu celého těhotenství i po porodu!



Do třetice bych přidal ještě jednu poměrně pevně zakořeněnou šablonu – totiž že prvorodička = komplikace na porodním sále. No a proto je prvorodičku potřeba více "komandovat". A k tomuto doplněk - ženská co už rodila, ta už ví jak na to ...

Logicky by pak tedy žena po druhé (a následně) rodící neměla mít žádný problém s porodem. Potíže by mohly nastat JEN u prvního dítěte. Je to tak?

V porodnicích má pak personál u prvorodičky jaksi přirozenou tendenci zasahovat do porodu víc, než je skutečně nutné.

Nechávám tu prostor k nacítění situace, ale později se k tomuto tématu můžeme vrátit.

 

OBSAH



KONCEPCE PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY - PŘÍPRAVY NA PŘIROZENÝ POROD:

Předporodní příprava probíhá standardně v 6 sezeních.
Pokud ale žena přijde poprvé až například v 7. měsíci těhotenství, a chce se připravovat na přirozený porod, je situace řešena nejlepším možným přiměřeným způsobem podle vzniklé situace.


Hned od samotného počátku předporodní přípravy je potřeba mít stále na mysli, že:
 • KAŽDÉ TĚHOTENSTVÍ A POROD JE JEDINEČNÝ A NIKDY JEJ NELZE KOPÍROVAT
 • Porod nejde o/kopírovat ani od jiné ženy
 • Ani žena sama nemůže nic okopírovat ze svých předešlých porodů


Se ženou v předporodní přípravě od začátku a opakovaně pracuji na tom, aby:
 » těhotná žena - matka byla spojena sama se sebou
 » těhotná žena - matka vnímala a uvědomovala si své těhotenství a dítě ve svém bříšku
 » těhotná žena - matka komunikuje s miminkem ve svém bříšku svým způsobem a vnímá tuto komunikaci
 » těhotná žena - matka je schopna rozpoznat změny, které se s jejím těhotným tělem dějí ve spojení s dítětem a jak dítě reaguje
 » těhotná žena - matka si uvědomuje, že v určité časové vzdálenosti (do 273 dní) nastane porod, kdy porodí své dítě
 » těhotná žena - matka si uvědomuje, že porod může být i bolestivý, ale že si ho může také pěkně prožít
 » těhotná žena - matka počítá s tím, že dítě se po porodu vydá na cestu životem, kde mu budou oba rodiče zpočátku ještě pomáhat, a učit ho, ale v určitém okamžiku se vydá na svoji samostatnou cestu životem


Dalším důležitým úkolem předporodní přípravy je ukázat matce a naučit ji rozpoznávat své vlastní pocity a postoje tak, aby pak mohla sama vědomě rozpoznávat podobné situace u porodu a usnadnila svým nastavením jeho průběh. Tím se matka připravuje na přirozený porod kdekoli tak, aby jeho průběh nebyl zátěží pro ni, ani pro její miminko. A takto připravená žena má pak veškeré předpoklady pro to, aby zvládla nejlepším způsobem v daný čas donosit a porodit své miminko - co nejšetrnějším způsobem.

 

OBSAH



MOTTO celé předkládané předporodní přípravy je:

ŽENA KDYŽ RODÍ SVÉ PRVNÍ DÍTĚ – NENÍ PRVORODIČKA.

Jak je to možné?
Je to způsobeno hormonálním nastavením ženy.


Hormony v těle ženy fungují přeci jen komplikovaněji, než u mužů a proto je žena někdy také nejen muži, ale celým okolím nepochopena.

I muž nemusí svou ženu v některých okamžicích vůbec pochopit. A to i po mnoha letech společného života! Je to proto,že množství kombinací, které žena má k dispozici pro svoje nastavení je opravdu obrovské. A tak může nastat situace, která zaskočí i jejího dlouholetého partnera! Cítím, že tady odtud bude pocházet rčení "ženu poznáváš celý život".

 

OBSAH



2000 LET PATRIARCHÁTU

Již zhruba 2000 let (dva tisíce let) na našem světě hraje silnou roli patriarchát!
Tím se ženský element (ženská JIN energie) dostal na jakousi "druhou kolej" a je potlačen jeho přirozený projev. Mužský element (mužská JANG energie – jako momentálně vládnoucí složka) "zadefinovala" jak se má co odehrávat a z těchto šablon se dále odvinulo i to, jak se má žena chovat při porodu. Jak má na sebe pohlížet a jiná "pravidla".
Tímto došlo k jakési "kategorizaci" veškerého všeho dění kolem nás a na vše je vytvořena nějaká kategorie s následným postupem. Podobně jako třeba program v počítači. Pokud se však stane, že se na světě objeví něco, co se nepodobá žádné ustanovené kategorii, nelze "to" ani nazvat a nikam zařadit ... pak ZAČÍNÁ MÍT PATRIARCHÁT PROBLÉM. V programu chybí kroky a postupy, co v takovéto situaci dělat! Což bývá dosti vážný problém.

Matriarchát by takovýto "kategorizovaný svět" vůbec nevytvořil. Měl by ovšem zase jiné své typické "nedokonalosti" (z pohledu patriarchátu). Nakonec ale ... každý systém se tváří jako dokonalost sama.
Současně si uvědomme, že matriarchální systém obsahuje nějaké prvky patriarchátu a naopak. A proto - spojením obojího (patriarchátu a matriarchátu) dochází ke vzniku skutečně ideálního, funkčního celku. Systému. Podobně jako jsou spojeny principy energií JIN a JANG v dokonalý celek. Toto je mnoho set let stará čínská filosofie o harmonii, která nás ještě nějakých x-set let bude provázet.



Příklad přiblíží moji myšlenku

» Kamarádka mi řekla, že tamto je dobrá porodnice – rodila tam, a líbilo se jí to tam ...
   Reakce nastávající maminky
- ANO, tak tam půjdu také rodit ...
   Tady převažuje patriarchální postoj = dobrá porodnice - tam se chodí, špatná porodnice - tam se nechodí.


» Kamarádka mi řekla, že tamto je dobrá porodnice – rodila tam, a líbilo se jí to tam ...
   Reakce nastávající maminky
- Byla jsem se tam podívat a nelíbí se mi tam ... a ... a ... necítila jsem se tam dobře ... a ... Najdu si jinou porodnici, kde se budu sama cítit dobře.
   Tady převažuje naopak matriarchální způsob uvažování.

Ve druhém případě je ale již cítit jakýsi celostnější pohled na téma výběru porodnice. Oběma elementům (energie JIN a JANG) je dáno již více prostoru projevit se a zapojují se významněji do dění – v tomto případě do výběru porodnice.


Nabízí se tu otázka - JAK VYBRAT TU OPRAVDU SPRÁVNOU PORODNICI?

Je velké téma a těžký úkol pro těhotnou ženu jít si sama vybírat porodnici, která by jí vyhovovala a cítila se tam dobře. POZOR – vnímejte z kontextu, že tady se nejedná o vybavenost a rozlehlost porodnice. I když toto bývají zpravidla parametry, které hrají klíčovou roli ve výběru porodnice.
Změna v hormonálním nastavení ženy v těhotenství (asi po 6. týdnu těhotenství) totiž NAPROSTO změní i její pohled na věci kolem sebe a úplně jinak vnímá a hodnotí, jak věci fungují. A jak funguje vše dohromady. Pak je velice pravděpodobné, že žena bude patriarchátem nemocničního zařízení jaksi "pohlcena" a pak si vybere porodnici pro sebe nepřirozeným způsobem. Což nemusí být pro její osobu a přirozený, šetrný a nezatěžující porod dítěte úplně příznivé.
SAMOZŘEJMĚ že porodnice splňuje veškeré požadavky patriarchálního systému a JE URČITĚ I CERTIFIKOVANÁ.

Proto je v takovém případě významná role otce, který může svojí jang - racionální energií jaksi "dovažovat" či kompenzovat nastavení své těhotné ženy. A SPOLEČNĚ mají pak daleko vyváženější a komplexnější pohled na situaci s výběrem porodnice, kde se narodí jejich miminko.

Podobně tak z pohledu toku energií je lépe, když ženu na porod připravuje muž, ale rodit by se ženou měla pak již žena. Je to vhodnější a přirozenější kombinace než opačně.
Můžete si to procítit z pohledu energií JIN a JANG.

 

OBSAH



ŽENA A JEJÍ MENSTRUACE

U ženy je střídání a intenzita působení hormonů komplikovanější než u muže. Celý 28 denní pravidelný klasický menstruační cyklus bychom pro naše potřeby zjednodušeně mohli rozdělit do 4 základních částí se zvýrazněním důležitých okamžiků:

→   I /    prvních 7 dní menstruace - převládá estrogen - typ energie YANG v JINu – žena začíná být racionální a logická
→  II /   druhých 7 dní menstruace - srovnává se estrogen a progesteron a dojde k jejich výměně. Typově je žena YANG - je racionální a logická a vyrovná se i mužům.
→ OVULACE!   Velmi významný okamžik.
→ III /    třetích 7 dní menstruace – převládá progesteron a typ energie JIN – žena je velmi jemná a intuitivní. Má velmi JIN vnímání a chování.
→ IV /   čtvrtých 7 dní menstruace – hladiny obou hormonů se zvolna opět srovnávají. Typ energie je JIN v YANGu, asi 26. den menstruace jdou hladiny hormonů k úrovni 0.
→ "NULA". Opět velmi významný okamžik cyklu.
→ asi 1 - 3 dny se tělo ženy připravuje na následující menstruaci. Typově je energie v ženě jako velmi jemný JANG.
→ MENSTRUACE.


Takto zjednodušeně popsaný menstruační cyklus ženy, bez grafů a mnoha zavádějících detailů nám bude pro vnímání jednotlivých principů postačovat.



Z výkladu působení energií a střídání hormonů u ženy v průběhu menstruace již začíná být vnímavým čtenářům jasné, že reklamy, které velmi často vidíme v televizi (hebké jako hedvábí ... modrá krev ... ženy si jdou užívat i ve "své dny" na tenis se svými kamarádkami ...) jsou trošku mimo realitu. Svět reklam byl, je a ASI ještě dlouho bude pouze světem iluzí a snů.
Právě takto patriarchát vsazuje ženu do bílého - čistého - příjemného prostředí, kde žena bude jen usměvavá, spokojená a nebude se cítit nepohodlně, špinavě, omezeně a rozmrzele. - Vyřešeno.
Vyřešeno?

Klíčové je právě tady upozornit, že z pohledu úrovně hormonů a střídání principů energií je menstruace VELMI podobná porodu. Dokonce tak podobná, že žena je schopna tuto podobnost rozpoznat.
A na základě takovýchto podobných pocitů v sobě, může žena vycítit vše důležité, co jí významně napoví a nasměruje ji v jejím těhotenství a zejména u porodu
!


Jako příklad uvedu – pokud má žena 13 menstruačních cyklů za rok, pokud menstruuje od 13 let, pokud bude rodit ve 33 letech, tak prožije:
13 x (33 - 13) = 13 x 20 = 260 menstruačních cyklů do svého porodu prvního miminka.

To je 260 opakování, kdy má žena možnost pravidelně nacítit tyto střídání hormonálních změn - mužského a ženského principu energií a tím dokonaleji pozná sebe samu - jako jedinečnou ženu.
Proto žena prožitím tolika menstruací (z našeho příkladu - 260) vlastně již hormonálně 260 krát rodila
.


A poslední dobou se zdá, že přibývá žen, které opravdu vnímají své pocity, dávají jim pozornost a dokonce jim chtějí i porozumět v celé šíři a v souvislostech. Tyto závěry vyplývají z toho, že chodí konzultovat určitá "ženská témata" a to I před vlastním početím miminka! A vnímavé ženy o svých pocitech dovedou velmi barvitě hovořit.

Pak mnohdy stačí jen jemné navedení ženy správným směrem a všechny její otázky jsou de facto zodpovězeny. Samozřejmě do jisté míry pak záleží na společensko sociálních vazbách a podmínkách, jak žena tyto své pocity dokáže využít při samotném porodu. Pokud se žena po celý čas kdy menstruuje, učí rozvíjet svoji jedinečnou ženskost a cítit střídání JIN a YANG principu, je na dobré cestě k rozpoznání jednotlivých fází porodu a tedy spěje i k šetrnému a přirozenému porození dítěte, které si na svět přinese menší množství zátěží.



Zmíním tu ještě menopauzu u ženy.

Žena po přechodu je v hormonálním nastavení jakoby neustále menstruující. Na základě jemněji se měnících hladin hormonů cítí různé kombinace svých pocitů, může mít i přirozenou chuť na sex, ale rozhodně je to již vzdálenější stavům, kdy byla v "produktivním věku". Avšak žena, která celý svůj život rozvíjela svoji ženskost, a vnímala hormonální změny ve svém těle - má nyní opět dostatek možností a hlavně nástrojů k nalezení svého přirozeného nastavení sebe sama a tím k prožití velmi hodnotného podzimu života.
U žen, které toto nastaveno v sobě nemají a nevěnovaly se dostatečně nacítění své ženskosti (ať z jakéhokoli důvodu), se pak setkávají s různě silnými kombinacemi komplikací a v některých případech jsou pak nutné i návštěvy odborného ženského lékaře. Lékař pak takové ženě dle projevů vytipuje nějakou vhodnou medikaci. Časem se může stát, že přestane ženě vyhovovat a hledá jiný typ ...
Toto je však již jiné téma a pro jiný obor.

 

OBSAH



MUŽ – OTEC

A co důležitého je potřeba sdělit o mužích? Stav/y hormonů u muže jsou výrazně jednodušší.
Testosteronová křivka je de facto čára s možnými vlnovkami menšími, či hustšími a nebo řidšími a menšími. Pokud má muž více testosteronu – věnuje se typicky silovějším aktivitám (závody aut, kulturistika, povolání v těžkém průmyslu, hasiči a pod.) a současně je i podobně sexuálně aktivní.
Jestliže má muž víceméně stabilní hladinu hormonu testosteron, pak při společném soužití muže a ženy je snazší, aby se muž přizpůsobil ženě a jejím hormonálním křivkám nežli naopak (aby se žena přizpůsobovala muži). Je to samozřejmě náročnější v období kdy se u ženy právě střídají hormony (střídání estrogenu a progesteronu) ale možné to je. Bude záležet na spolupráci muže a ženy v patriarchálně nastavené společnosti.

Ideální je, když muž vycítí fázi ženy se všemi principy. Pak podobně může vycítit fázi porodu a ženě může docela významně pomoci.


K tomuto tématu dodám, že fyziologicky role muže končí oplodněním.
Ale - mentálně/duchovně se může velmi aktivně podílet na vývoji miminka v jeho prenatálním období a zejména při jeho rození.

Jak dokáže muž být nápomocen porodu dítěte – je řešeno na sezeních v předporodní přípravě.

Pro vaši představu - otec může vytvořit na porodním sále i teplejší a úplnější pocit domova a rodiny pak i dítě vnímá, že se rodí do prostředí, které má jakési rysy domova a porod probíhá zase o něco harmoničtěji a klidněji - NE ve zcela cizím prostředí.
I v tomto je jeho role dosti významná.

 

OBSAH



PRENATÁLNÍ OBDOBÍ

Základní informace je, že prenatální období má 3 trimestry (266 dní od početí / 280 dní od prvého dne poslední menstruace - průměr je 273 dní - tedy ASI 90 - 90 - 90 dní).

Můžeme také říci, že menstruační cyklus se velmi podobá porodu a to jak po stránce hormonální, tak i po stránce energií, které tyto hormony představují.

Nacházíme zde výrazné souvislosti, nebo analogie (Carl Gustav Jung hovoří v těchto souvislostech o synchronicitě) mezi:
    I. trimestrem, který je o nevědomosti a I. dobou porodní chystání těla na porod
   II. trimestrem, který je o zjištění těhotenství a růstu miminka a II. dobou porodní - o porodu miminka
  III. trimestrem, který je o dokončení vývoje miminka a III. dobou porodní dokončení porodu - odloučení placenty

Tři porodní doby, velice přesně odráží události ve 3 trimestrech těhotenství a tím je možné poměrně dosti přesně vycítit, jak bude celý porod probíhat a jak bude zvládnutý!

Podobnou souvislost nacházíme u hormonu Oxytocin, který je důležitý jak při menstruaci (vyčistí dělohu), tak zejména ve II. době porodní (uvolní dělohu a usnadní porod).

Je proto daleko důležitější, jak se žena staví k sobě a své menstruaci, jak ji sama vnímá včetně pocitů na svém těle, NEŽ JAK JE SAMA (fyzicky) SILNÁ.

Otázka Oxytocinu a další souvislosti také řešíme v předporodní přípravě.

 

OBSAH



OTEC MIMINKA U PORODU

Má tedy ještě nějakou další roli než "pouhé zplození"?
Může otec aktivně napomáhat (u) porodu?

Jak víme z předešlé kapitoly - může. A může být velmi platným činitelem při porodu.
(ať se čtenáři - otci nezlobí, že je nazývám "činitelem", ale když tatínek aktivně přistupuje k porodu a není pasivní, pak mi název činitel připadá jako ten nejvýstižnější)


Muž - otec může v podstatě zaujmou 3 pozice vůči porodu:
 • je naprosto pasivní – nestará se, žena si vše řeší sama podle svých aktuálních možností a tatínek napjatě čeká na výsledek 9 měsíčního čekání.
 • je mírně aktivní – pomůže svoji ženu odvézt do porodnice, předá ji odbornému personálu a opět čeká na výsledek
 • je aktivní - pomáhá ženě ve všech fázích porodu nacítit správně stavy jejího těla a připravit se přirozeně porodit jejich miminko


Komunikace mezi mužem a ženou je velmi dobrým vodítkem v předporodní přípravě a poodhaluje, jak bude probíhat jejich vztah dále v těhotenství a později i u porodu. Někdy můžeme dokonce i uvidět, jak bude žena vycházet s porodníkem a celým personálem nemocnice.


Chce-li být však otec aktivní, je VELMI VHODNÉ, aby byl na určitých sezeních se ženou přítomen a proběhlo i jeho správné napojení na těhotenství a nastavení se vůči těhotenství, své ženě a vůči porodu tak, aby měl lepší možnosti splnit svůj záměr - být aktivní muž.
Pokud však otec chce být aktivní a chce být u porodu a matka si to z nějakého důvodu nepřeje, měl by jejímu přání v zájmu klidného porodu vyhovět.


Porod dítěte je však VŽDY VELKÁ ZKOUŠKA VZTAHU MEZI PARTNERY

Mnohé páry však spoléhají na to, že porodem SE vše v jejich vztahu upraví ... a v rodině zavládne opět harmonie.

 

OBSAH



ZAČÁTEK PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY

Na začátku předporodní přípravy hledáme s nastávající maminkou její pocity, které sděluje. A současně i emoce, které jsou na ně navázány. Toto pomůže ženě zorientovat se v její celkové situaci.
Když vycházím ze zkušeností z regresních terapiích a co jsem tu uvedl, lze pak snadněji odhadnout co se bude odehrávat a usnadnit tak průběh budoucích událostí, protože již příprava na ně bývá terapeutická.


POKUD VŠAK ŽENA NENÍ OCHOTNÁ SE V I. TRIMESTRU KONFRONTOVAT SE VŠEMI SVÝMI POCITY – JE PRAVDĚPODOBNÉ, ŽE PRVNÍ DOBA PORODNÍ BUDE S NĚJAKÝMI KOMPLIKACEMI a tím i následné nastavení se na celý porod. Ten zřejmě neproběhne úplně hladce.

 

OBSAH



DALŠÍ SEZENÍ PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY

Celou předporodní přípravu lze rozdělit takto:
 1) matka, těhotenství - porod všeobecně
 2) matka a dítě
 3) matka a proces porodu
 4) matka po porodu, matka a spojení s okolím
 --- porod dítěte ---
      5) matka a miminko po porodu (po ukončení šestinedělí)
      6) rodina a pohled do budoucna (asi za půl roku po porodu)


Někdy není úplně snadné provést spojení matky s dalšími oblastmi ... informace k matce nejdou (anebo nejsou přijímány) a mohou se tak vyskytnout i takové okolností, že JE NUTNÉ nejprve matku navést do větší šířky životních témat a také ji zasadit v časové ose. Žena pak začíná pohlížet na dění ve svém životě a porod jinak, a již lépe vnímá, co se dělo, své těhotenství, porod a že se něco bude dít i po porodu. - Zkrátka, že porodem "to" NEKONČÍ!

V takovém případě matka potřebuje v sezeních předporodní přípravy zpracovat téma porod s navázáním i dalších životních témat. Až pak se lépe dokáže nastavit tak, že zvládne jak porod, tak i výchovu dítěte v harmonickém - nekonfliktním vztahu.


Jak jsem již v předchozích kapitolách naznačil - v předporodních přípravách je velký rozdíl, kdy matka přijde na sezení. Jestli 2 měsíce před otěhotněním – ve 4. měsíci těhotenství, v 6. měsíci, anebo v 8. měsíci. Porod má pak samozřejmě úměrně různý průběh podle připravenosti matky.
Jednou větou doplním, že na sezení předporodní přípravy lze hodně vyčíst už z chůze těhotné ženy a také z jejího posedu v křesle.
Pak je řešení aktuálních témat zase o poznání snazší a rychlejší.



I v této kapitole vám předložím některé vžité šablony, které v naší patriarchální společnosti byly a jsou nastaveny.
Někdy těhotná žena po mnohých gynekologických prohlídkách - po ultrazvukových vyšetřeních je jaksi "postavena do situace", že její dítě je příliš veliké a hlavně má úzkou pánev ... a situace si žádá plánovaný císařská řez. Mamince tato zpráva na klidu samozřejmě nepřidá ...
Co ale taková zpráva pro maminku znamená? Jak takovou situaci může řešit?

Jiný pohled na situaci.
Z anatomie všichni víme (lékaři až do těch nejmenších detailů), že kosti jsou uloženy v těle volně. To znamená, že jsou spojené vazy a šlachami. Pružný pohyb těla je závislý na pružnosti svalů a šlach. Když tělo stárne a pružnost šlach a vazů mizí, tuhne a omezuje se i pohyb těla.
LÉKAŘI SE TOTO VŠECHNO UČÍ NA FAKULTĚ ...

POROD je však o svalech a šlachách, NIKOLI O KOSTECH!

Opět bych tu věřil přírodě - ta je natolik moudrá, že dítě doroste velikosti, kterou matka může porodit.
Je mnoho případů, kdy matka musela podstoupit císařský řez, ale nabízí se tu otázka, jestli byla dobře na porod připravena - nastavena, zda byla dostatečně pružná, rozcvičená a spojená s miminkem, aby mohla porodit přirozeně. Těžko budeme hledat správnou odpověď. Mnohokrát se ale již stalo, že ono dítě, které "nepůjde porodit" nebylo až tak veliké a nakonec se porodilo.
Svaly a šlachy je potřeba náležitě uvolňovat různými cvičeními a tím připravit v těle matky dostatečný prostor pro miminko a na porod! Těmto drobnostem je vhodné věnovat dostatek pozornosti. I s tímto tématem je počítáno v předporodní přípravě se ženou.


Několikrát se v sezeních taky zaměřujeme na samotné tělo matky a v jakém je stavu. Od početí - až do okamžiku porodu je žena pod vlivem progesteronu. Progesteron na úrovni těla má za úkol uvolnit tělo - vláčné tělo a děloha se nestahuje, čímž dává prostor miminku k jeho dostatečnému růstu - toto je typicky ženské nastavení.
Progesteron na úrovni psychiky způsobuje, že žena je více ponořena do podvědomí - JAKOBY "pod hypnózou" ale má tak ty nejlepší možnosti komunikovat s miminkem v bříšku. Takto moudře to příroda vymyslela.

Ovšem co žena v progesteronu uslyší – jde do jejího podvědomí. Je to takový podvědomý program, který působí v její psychice. Žena je v progesteronové fázi lépe "programovatelná". MNOHDY ANI SAMA NEVÍ, CO DĚLÁ – pracuje (polo)automaticky - v podvědomí, což ale znamená, že PRACUJE NEVĚDOMĚ. Toto je důležité si uvědomit. Tento stav má veliký vliv na ženu v těhotenství a její nastavení.

Miminko (jeho vnímavá psychika) v bříšku pak v takových situacích dostává ze své maminky veškeré zážitky, ať se s nimi maminka vypořádává či nevypořádává a to v průběhu celého těhotenství! Dítě po narození pak žije v takovém světě, jaký poznalo z dělohy, kde se 9 měsíců vyvíjelo.

EMOCE PŮSOBÍ KONFLIKTY A/NEBO PŘEKÁŽKY

Zjednodušeně řečeno - pokud dítě u matky v bříšku zažívá smutek - je na tento smutek v dané chvíli samo. Možná je to pro někoho zvláštní zjištění, ale miminko se neumí ke smutku ještě postavit jinak, jako že je to teď - tady pro něj obrovské téma, které nevyřeší.

Ale lze s tímto nepříznivým stavem vůbec něco dělat? Lze! - Toto se maminky učí na předporodní přípravě. Každá svým jedinečným způsobem.


V PRŮBĚHU CELÉ PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVY STÁLE PRACUJEME SE ŽENOU, KTERÁ JE V PODVĚDOMÍ. JE V PROGESTERONU.

Mnohdy iracionálně ("nemožně") se chovající těhotná žena může být terčem nelichotivých poznámek a tyto pak v její podvědomé psychice působí na miminko poměrně hodně tíživě.
Okolí těhotné ženy by se mělo důsledně VYVAROVAT HODNOCENÍ, MANIPULACE A NEBO I SUGESCÍM! Ne všichni z jejího okolí jsou však schopni dohlédnout dopadů svého chování vůči těhotné ženě...

 

OBSAH



MATKA SE PŘIPRAVUJE NA POROD

Matka i dítě by se na porod měli svým vlastním způsobem připravovat. Žena může odejít na mateřskou dovolenou - nese to nějaké komplikace v zaměstnání, ale žena když zůstane doma MŮŽE SE PLNĚ VĚNOVAT SOBĚ - svému naladění se na těhotenství a porod, ale i svalům, šlachám a celému tělu.

Čím blíže se blíží porod, tím by příprava ženy na něj měla být intenzivnější. Je jen na ní samotné, jakým způsobem se bude věnovat sobě (je jedinečná a proto to bude dělat svým - jedinečným způsobem).


Zmínil bych tu, že součástí předporodní přípravy je vytvoření tzv. porodního plánu, který si maminka prokonzultuje předem s personálem porodnice a bude mít jasnou cestu, kterou při porodu půjde.
K tomu přidávám seznam užitečných věcí - PŘESNĚ související s celou předporodní přípravou. Pokud se žena zúčastní předporodní přípravy, bude zřejmě daleko lépe cítit všechny důležité spojitosti a bude umět každou věc ve správný čas použít.
Snad jen pro úplnost dodám, že v předporodní přípravě se nezabývám již tolikrát ze všech stran diskutovanou kojeneckou výbavičkou pro miminko.

 

OBSAH



POROD

Porod dítěte je vrcholná událost v životě rodiny.

Poslední týdny před porodem se miminko obaluje tukem, aby mělo dost energie na vlastní porod a taky nejbližší dobu po porodu. Někdy se však stává, že matka v těhotenství drží z nějakého důvodu různé "diety", miminko nenabere dostatek energie a u porodu pak nemá dost sil zvládnout ony 3 zatáčky na svět.

Co se stane, když miminko, a/nebo matka nemá dost sil - energie na porod je veliké téma. Avšak obecně lze říci, že se porod dosti komplikuje a někdy může končit neplánovaným císařským řezem.


Pro samotný porod je velmi důležité zjistit, ŽE I. DOBA PORODNÍ JIŽ ZAČALA.
Toto zjištění ale leží jen a pouze na matce. NIKDO JINÝ TOTO NEMŮŽE POZNAT - ANI PŘÍSTROJEM NE!
Ovšem pokud je otec miminka vnímavý a svoji ženu má v menstruačních cyklech nacítěnou - dokáže i on včas reagovat a mnohdy je to velice přesné. I v tom má muž nezastupitelnou úlohu u porodu.

Tady porod začíná. Jak jsme si řekli už dříve - I. doba porodní je klíč k šetrnému porodu bez zátěží.

A pokud je matka DOKONALE SPOJENÁ sama se sebou, s dítětem a s porodem, tak má velmi dobré předpoklady ODRODIT MIMINKO KDEKOLI A SAMA BEZ POMOCI.


Hodně dlouho jsem naciťoval, jak nejlépe vystihnout průběh porodu.
Nejpříznačnější přirovnání cítím ve sportovní disciplíně hod oštěpem.
Atlet se rozbíhá a nastavuje CELÉ SVÉ TĚLO do optimální polohy, napřahuje ruku a přitom POCITOVĚ musí nasměrovat ruku tak, aby vrhl oštěp směrem a pod úhlem, který CÍTÍ jako nejsprávnější. ALE odhod nesmí být ani předčasně, ani opožděně. Po odhodu ... se už jen dívá na letící oštěp a ... očekává výsledek.


U porodu budou po sobě následovat:
 • I. doba porodní = nachystání porodních cest a nastavení celého těla ženy na porod dítěte
 • II. doba porodní = vlastní porod dítěte
 • III. doba porodní = odloučení placenty a dokončení celého porodu


Z regresních terapií, které jsem provedl, vyplývá, že když miminko opustí tělo matky má pocit, že zdolalo svoji první metu v životě - první hora je pokořena (takto to klienti nazývají ve svých terapiích).

Už i proto je potřeba miminko nechat "pár minut oddechnout" po této velké práci a pak má teprve reflex přisát se k bradavce matky. Tím se začne stimulovat oxytocin a začne se zvolna odlučovat placenta. A postupně se i uzavírá děloha.

Pokud má porod z nějakého důvodu těžší průběh, pak se bude ve 3. době porodní komplikovat i odloučení placenty. Na tento fakt je mnohdy ale trošku zapomínáno ...

Porod definitivně končí tím, že dítě je na prsu matky a saje mléko od matky (kolostrum).



V regresních terapiích se také ukázalo, že jakékoli nepřirozené střídání prostorů s teplotami narozenému miminku poměrně dosti psychicky vadí. Nelze říct, že škodí tělu, ALE vadí jeho psychice! Tedy ono blahodárné, umělé nahřívání dítěte (mnohdy prý stačí miminku jen hodinka) a pak přenos běžně temperovaným prostorem k matce – vysvlékání a oblékání a opětovné nahřívání je přesně to, co klient (v dospělosti na některé své regresní terapii) popisuje jako VELMI ZATĚŽUJÍCÍ.


Na přirozené prostředí s okolní teplotou si jednou bude muset miminko stejně přivyknout. Střídání teplot je pro jeho malé tělíčko, které bylo 273 dní v naprosto stabilní teplotě poměrně vyčerpávající. Zejména to negativně dopadá na jeho otevřenou psychiku.


Jako nejpřirozenější způsob přechodu miminko vnímá po porodu "volný pobyt" v teplé místnosti asi +25°C a to stačí. NIC VÍC.
Pokud je v místnosti chladněji, tak stačí miminko lehce přikrýt jemnou přírodní látkou. Když látka bude mít červeno - rudou barvu (jako má první čakra), je to pro miminko ještě lepší. Vůbec nic víc není zapotřebí.


S "pečlivým ukládáním miminka do zavinovačky" klienti také popsali mnoho svých ne právě příjemných zážitků - toto je ale téma na konzultaci, a nebo právě přímo na předporodní přípravu.

 

OBSAH



DÍTĚ V PRVNÍCH 6 TÝDNECH ŽIVOTA

JE NESMÍRNĚ DŮLEŽITÉ nechat miminku MAXIMÁLNÍ KLID v prvních týdnech života - v šestinedělí!

V tomto období miminko potřebuje ještě dobře poznat své rodiče – jeho zploditele, z nichž má v sobě vajíčko a spermii. Po prvních 6 týdnů života má dítě jen nejzákladnější reflexy. A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE PRO NĚJ TEĎ POUZE MATKA A OTEC - tyto osoby pro miminko teď představují "nejbližší okolí", které v šestinedělí, má a potřebuje poznávat. Všechny další osoby psychiku miminka, která je stále ještě VELMI otevřená a zranitelná - de facto zatěžují.
Šestinedělí je ale jakýsi základ pro pozdější poznávání toho vzdálenějšího z bližšího okolí.


Prarodiče mají většinou tendenci dobrat se miminka a "těšit se" ze svého vnoučete co nejdříve je to jen možné.
Jak jsem vysvětlil - do 6. týdne života je pro miminko důležitý a prospěšný kontakt jen s jeho rodiči. Paradoxem je, že oč příjemnější je setkání pro prarodiče a celou širokou rodinu, o to více zatěžující je takové setkání pro miminko.
Toto jsou ale situace na zvážení rodičů jak se k tomuto tématu postaví. Co budou považovat za významnější.


Po šestinedělí se již přivírá - uzavírá miminku psychika, která byla doposud nepředstavitelně otevřená a vnímala naprosto vše ze širokého okolí!

Od 7. týdne má dítě již tendence něco uchopovat, zdvihat hlavu ... a poznává dané prostředí, sebe sama a nejbližší věci z okolí. Propojují se u něj obě mozkové hemisféry ... a pak jde jeho vývin rychle kupředu.

Tady teprve miminko začíná vnímat svět kolem sebe a začíná si pozvolna budovat první sociální vazby - to znamená širší rodina, a později i nejbližší okolí "za rodinou".

SAMOZŘEJMĚ tu má stále naprosto nezastupitelnou roli jeho matka a otec. Jen připomenu, že matka má přeci jen o maličko silnější pozici, ale jejich role jsou přibližně 50:50.


Ideální je, když dítě dostane pochovat "cizí člověk" nejdříve ve 12 týdnech, kdy je dítě v základu dovyvinuté – má propojené obě mozkové hemisféry, otáčí se téměř samo a je u něj již hodně přivřená psychika dítěte – tedy není psychicky tolik zranitelné.
TOTO je to nejdůležitější – že nikdo cizí nevstoupí dítěti do jeho intimního prostoru!
A na svůj intimní prostor jsou i mnozí dospělí jedinci velmi citliví. Co teprve miminko ve 12 týdnech věku.
Zkusme se dívat na tyto skutečnosti i tímto pohledem a v těchto souvislostech.


PLNÉ zapojení dítěte do sociálních vazeb přichází až kolem 3 let jeho života.

Pokud tyto zákonitosti nebudeme zohledňovat při výchově miminka, dítě nejpravděpodobněji nepřirozeně přeskočí nějaké své vývojové období a to se pak svým vlastním způsobem odrazí nepřirozeně i v jeho některých životních etapách. Tady je pak možné začít počítat zátěže a komplikace v životě dítěte, které se začnou postupně dříve, nebo později projevovat.
Již v takto útlém věku dítě nosí v sobě zátěžové téma, které bude svým jedinečným způsobem projevovat a je jen na okolí, jak tyto jeho projevy pochopí.

- pokud projevy nespokojenosti dítěte (jako první rodiče) pochopí - lze již velmi záhy něco účinně dělat a korigovat tento nežádoucí stav.

- pokud projevy nespokojenosti dítěte však nikdo nesleduje a/nebo nepochopí, pak tato témata budou působit dále v psychice dítěte a ponese si je v sobě tak dlouho, až se zvýrazní natolik, že člověk bude donucen sám je začít řešit.
Později (za 20 - 30, možná 40 let?) však najít tyto jemné souvislosti je pro takovou osobu VELMI KOMPLIKOVANÉ. Ze zkušeností mohu říci, že kognitivně behaviorálními metodami hledat pro tohoto člověka východisko je skutečně obtížné i pro fundovaného psychologa. Mnozí klienti takových terapií absolvovali několik s výsledky ... spíše rozpačitými. Klient po regresní terapii, která pracuje s celou psychikou, a do hloubky - pak nevěřícně žasne nad svým "mnohaletým trápením" a všemi souvislostmi, které právě objevil.


V tomto okamžiku (kdo dočetl až sem) je již asi jasně cítit rozdíl mezi přirozeným - nezatěžujícím porodem a běžným "standardním" porodem.

 

OBSAH



KOMPLIKACE V TĚHOTENSTVÍ, U PORODU A PO PORODU:

Jen okrajově bych tu uvedl některé komplikace při porodu. Celá předporodní příprava je koncipována tak, aby k uvedeným komplikacím nedošlo. Matka se učí rozpoznávat stavy svého těla.
Pokud by k nějakým komplikacím přeci jen došlo, jsou konzultovány v sezeních 5 a 6, kdy má matka možnost porozumět těmto komplikacím v čase a návaznostech, a zpracovat si takové zátěže a nezatěžovat mentálně své dítě.
  - samovolný potrat
  - "epidurál" (čili znecitlivění pro silné bolesti u porodu)
  - klešťový porod
  - nástřih hráze
  - císařský řez
  - potrat
  - únava matky u porodu
  - předčasný porod – otvírání děložního krčku
  - otoky na končetinách u matky (hlavně dolní)
  - vysoký krevní tlak matky
  - matka "více krvácí" po porodu
  - "zadržená placenta" = pokud se neodlučuje do 45 min
  - komplikace spojené s kojením miminka



A poslední zprávy nám přináší nové důkazy o tom, že vývoj lidstva jde stále kupředu - v nemocnicích se rozšiřuje nová metoda, jak zvládat komplikace na porodním sále - rajský plyn (viz. slovníček).
K této metodě jen poznamenám, že rajský plyn bude mít na fyzické úrovni asi jen minimální negativní dopady. Jak však bude působit na úrovni psychické na miminko? Co způsobí dítěti v krátkodobém - střednědobém? Jak se budou projevovat jeho účinky v daleké budoucnosti? Na které jedince bude kdy působit? Bude mít i nějaké pozitivní účinky? ... Kdo bude za X let schopen dát tyto události do souvislostí? S určitostí ale můžeme říct, že tu probíhá nějaký zásah z venčí do přirozeného procesu porodu dítěte.



Pokud si uvědomíme, že každé téma v životě je nastartováno nějakou událostí v odpovídající minulosti - a nepřišlo jen náhodou, je možno ji vyřešit.
Neboli každý následek má svoji příčinu! Toto je nejsilnější nástroj kauzálních terapií.
Komplikace je vždy důsledek nebo vyústění série nezpracovaných procesů, informací, či emocí, které přišly do života ženy a ta na ně nebyla v příslušný okamžik náležitým způsobem připravena reagovat.

Co jsem tu již uvedl – pokud je žena v průběhu těhotenství spojena se svým tělem + s miminkem + s okamžikem porodu + se životem, velmi výrazně klesá pravděpodobnost výskytu zde uvedených negativních projevů, či komplikací. ANEBO tyto projevy budou o mnoho jemnější, nebudou tak skličující a půjde je ještě zvládnout bez pozdějších těžkých zásahů v psychice jak matky, tak miminka.

Jedno z rychlých diagnostických pravidel říká: Když se matka cítí dobře – dítě se cítí dobře / když se matka necítí dobře – dítě má také potíže!



Uvědomme si jednu významnou skutečnost - že nic není na světě ideální, tedy ani IDEÁLNÍ POROD NEEXISTUJE.


Cílem této předporodní přípravy je aktivní příprava maminky na porod a to po všech stránkách! Nikoli se od něj vzdalovat.
Z regresních terapií, které jsem s klienty provedl vyplývá, že vesmír a příroda každého z nás připravila a vybavila vším potřebným na to, co nás v životě čeká! Stačí toto najít a využívat toto nadání.

 

OBSAH



NECHÁPU, CO TO NAŠE DÍTĚ DĚLÁ?

V této kapitole nahlédneme na poporodní stav miminka.
Často diskutovaným tématem je, že dítě chce mamince tahat ucho nebo je cumlat. Někdy je to už dokonce roční dítě. Co ho k tomu asi vede? Dítě podvědomě potřebuje komunikovat s matkou. Může i jako větší mít tendence přisát se k její bradavce. Někdy v průběhu porodu mu pravděpodobně něco chybělo a ... dítě si potřebuje dotáhnout a udržet jakousi "hladinu lásky" s matkou.


Maminky, které jsou neustále spojeny s miminkem a komunikují spolu, dokáží najít do 3. pokusu co dítě potřebuje. Pokud se matka učí komunikaci s dítětem a hledá cesty, může postupně dolaďovat vztah s dítětem a hledat lepší spojení.

 

OBSAH



20 LET PO PORODU

Čas plyne ... a ASI ve 20. roku přichází okamžik, kdy "dítě" potřebuje začít projevovat svůj přirozený vývoj a s tím spojený odchod z rodičovského domu.

Nakonec takto to známe i z různých pohádek.

Přichází otázka, jak se rodiče dítěte k tomuto tématu postaví a pochopí jeho přirozený postoj ke svému vlastnímu životu a potřebu se přirozeně rozvíjet v souladu s přírodou a vesmírným řádem. Že to není jednoduchý okamžik - není třeba připomínat.

Jedena z nejčastěji řešených situací, které s klienty zpracovávám, je to, že se nemohou odpoutat od svých rodičů a vydat se na svoji vlastní cestu.
Situace je klienty popisována jednoduše - "NEJDE TO"!


Rodiče dvacetiletého "dítěte" mají jasno v tom (spíše více matky), že je ještě brzy, aby je dítě opustilo - co ví o životě? Ještě se neumí postarat o sebe ... svět je nebezpečný a co si tam ta naše holka počne?

To před 20 lety, když si rodiče dovezli z porodnice své právě narozené miminko, sjela se celá velká rodina a miminko po několik dní šlo z náruče od dědečka k babičce - od sestřenice ke švagrové ... od tetiček k bratrancům ... všichni chtěli miminko alespoň malou chviličku pochovat.

Jak již z celé předporodní přípravy vyplývá - každá událost v životě má svůj správný čas, a tedy není prospěšné, když se vývojové etapy člověka mezi sebou jakkoli zaměňují.

 

OBSAH



ZÁVĚR

Nyní přichází ta vhodná chvíle vrátit se k otázkám, které jsem položil na začátku a v průběhu tohoto oddílu, a odpovědět si na ně.

Z mého výkladu bude již nepochybně jasné, že jak je každý z nás jedinečný, tak budou jedinečné i jeho odpovědi. Tedy jen obecně:
 - ti, kdo již mají svoji rodinu a zavzpomínají, jak zrození jejich miminka probíhalo mohou při tom leccos intuitivně ucítit,
 - ti, kdo ještě rodinu nemají, mohou již ale stejně dobře vnímat toto zde popsané téma a dojít také k zajímavým poznatkům a tedy ke svému jedinečnému závěru.
 - ti, kdo se právě chystají na početí svého miminka, mohou na těchto www stránkách najít svoji cestu ke spokojené rodině
 - vy ostatní, pro koho je toto téma také zajímavé a dočetli jste až sem, máte informace, které vás budou duchovně rozvíjet a můžete na ně v dalším svém studiu navazovat



Záměrně se tu nezmiňuji o některých tématech jako komplikace s početím a umělé oplodnění, předčasné porody, vrozené vady u dětí ... pomalý vývoj u dětí, dis-xxx zátěže a jiné. Toto je však rozsah, který daleko přesahuje možnosti tohoto webu. Jsou to však témata, která lze postupně řešit jak regresní terapií, anebo hned od samotného počátku - v předporodní přípravě.



Závěr ale nechám již na každém návštěvníkovi mých www stránek.


OBSAH






VŠECHNY ZMĚNY V ŽIVOTĚ JE POTŘEBA PŘIJMOUT A MÍT K NIM
POZITIVNÍ POSTOJ

Toto je cesta vpřed v souladu s vývojem lidstva, které vesmír a příroda řídí.




nahoru


HOME